Останніми роками виявлено інтенсивне розповсюдження некротичних штамів Y-вірусу картоплі (93,3% тестованих ізолятів; Y-вірус виявлено в 42% із 150 проаналізованих сортів та гібридів картоплі), надзвичайно небезпечних епідеміологічно, що уражують сорти, які вирізнялись стійкістю до звичайних штамів цього вірусу, поширених у регіоні раніше. Достовірне зниження врожаю рослин картоплі трьох сортів становило 11,2– 41,6%. Уперше в Україні в 2005 р. співробітники відділу виявили штам Y-вірусу, що викликає на бульбах кільцеві некрози. Зафіксовано поширення віроїду веретеноподібності бульб картоплі. Причиною змін складу популяції вірусів у регіоні може бути зміна сортименту. Спричинити занесення в грунт карантинних та інших шкідливих хвороб і шкідників може неконтрольована інтродукція сортів. Збагачення популяції вірусів картоплі новими видами можливе й з природних ценозів, оскільки більшість вірусів, виявлених на картоплі, поширені й на інших рослинах, а незначні за площею насадження картоплі селянських господарств, зазвичай, тісно межують із посівами інших культур або з природними ценозами. Загалом, дані фітопатологічних обстежень, які провели науковці, засвідчують наявність надзвичайно багатої популяції вірусів у всіх обстежених агроекосистемах: на картоплі, зернових, зернобобових, плодових, технічних, декоративних культурах. Виявлені останніми роками зміни фітовірусологічної ситуації на ланах створюють суттєві проблеми для рослинництва України, особливо для селекції й насінництва. Такий фітосанітарний стан ланів потребує уваги держави, фахівців і господарників, тому що накопичений рівень інфекційного фону не може змінитися раптово. Потрібні дієві державні програми й реальні дієві шляхи їхнього виконання, велика, цілеспрямована й координована робота колективів. Фітовірусологічну ситуацію повинні враховувати також господарники під час розміщення посівів, підбору сортів для вирощування. Доцільними є консультації фахівців та спеціальні обстеження конкретних господарств, бо треба проаналізувати реальні умови вирощування і на основі одержаних даних визначити способи подолання виявлених недоліків, а можливо, виділити позитивні моменти для збереження врожаю. Таку роботу виконують співробітники Чернігівського інституту сільськогосподарської мікробіології. Низька якість насіння, значною мірою ураженого шкідливими патогенами, — один із головних чинників, які визначають хронічно низький рівень урожаю картоплі в господарствах усіх категорій і всіх регіонів — як із сприятливими, так і несприятливими умовами вирощування. Останніми роками проблема якості насіннєвої картоплі відчутно загострюється.
Пошкоджують: Уперше в Україні в 2005 р. співробітники відділу виявили штам Y-вірусу, що викликає на бульбах кільцеві некрози.
Розвиток: Останніми роками виявлено інтенсивне розповсюдження некротичних штамів Y-вірусу картоплі (93,3% тестованих ізолятів; Y-вірус виявлено в 42% із 150 проаналізованих сортів та гібридів картоплі), надзвичайно небезпечних епідеміологічно, що уражують сорти, які вирізнялись стійкістю до звичайних штамів цього вірусу, поширених у регіоні раніше. Достовірне зниження врожаю рослин картоплі трьох сортів становило 11,2– 41,6%.